Wavin Tigris K5 pres vinkel med nippel 25mmx3/4"

Wavin Tigris K5 pres vinkel med nippel 25mmx3/4"

Varenummer: 088164024
  • Nem og sikker installation
  • Høj trækstyrke og holdbarhed
  • Akustisk lækageindikator for ekstra sikkerhed
  • Passer til fem presseprofiler
Produktbeskrivelse

Wavin Tigris K5 overgangsvinkel til sikre rørforbindelser

Wavin Tigris K5 overgangsvinkel med nippel gør det nemt at skabe en tæt og robust forbindelse mellem rør i brugsvands- og varmeanlæg. Den er fremstillet i slidstærkt PPSU-plast og har en udvendig gevindnippel på 3/4", så du kan koble den direkte til rør med en udvendig diameter på 25 mm.

Overgangsvinklen er udviklet til effektiv installation, hvor funktion og pålidelighed er i fokus. Den indbyggede stopkant forhindrer overpresning, og pakningerne sikrer en tæt samling. Produktet understøtter fem presseprofiler, så du får fleksibilitet i valg af værktøj. Den akustiske lækageindikator hjælper dig med at opdage eventuelle utætheder, hvis samlingen ikke er presset korrekt.

Fordele ved overgangsvinklen

  • Nem installation: Passer til de mest brugte presseværktøjer på markedet
  • Holdbar konstruktion: Fremstillet af PPSU med høj trækstyrke
  • Akustisk lækageindikator: Giver lyd ved ikke-presset samling
  • Stopkant og pakninger: Sikrer tæt og korrekt installation
  • Bred anvendelse: Velegnet til både brugsvand og varmeinstallationer

Effektiv løsning til professionelle installationer

Overgangsvinklen er ideel til projekter, hvor der ønskes en hurtig, sikker og fleksibel rørforbindelse. Følg altid Wavins installationsvejledning for at opnå den bedste samling og undgå utætheder.

Specifikationer

Mærke

Wavin

Diameter

25 mm

Dimension

3/4 "

Serie

K5

Produceret i

Europa

Leverandørens varenummer

3079779

EAN nummer

4026294918520

Varenummer

088164024

Kontaktinformation på leverandøren
Udforsk mere
En genvej til det, du søger