Kabelspray med effektiv friktionsreduktion til kabeltræk
Unipak kabelspray på 400 ml gør det nemmere og hurtigere at trække kabler i rør og kabelkanaler. Sprayen er udviklet med 30% silikoneolier, hvilket sikrer en markant reduktion af friktionen og en langvarig smøreevne, så arbejdet glider lettere – også over tid.
Den praktiske spraydåse gør det nemt at påføre produktet direkte på kabler eller i rør, uden spild. Kabelsprayen kan bruges på både plastik, metal og beton, og den er velegnet til våde underlag. Bemærk, at sprayen ikke må anvendes på silikonekabler, men den angriber ikke kabelisolering eller plastrør.
Fordele ved Unipak kabelspray
- Effektiv friktionsreduktion: Gør kabeltræk lettere og hurtigere
- Langvarig smøreevne: Holder kabler og rør beskyttet under hele installationen
- Nem påføring: Spray direkte uden spild
- Bredt anvendelsesområde: Kan bruges på plastik, metal, beton og våde underlag
- Syrefri og vandopløselig: Sikker til mange typer installationer
Nem og sikker løsning til professionelt kabelarbejde
Med denne kabelspray får du et pålideligt værktøj, der letter arbejdet og beskytter installationen. Sprayen er praktisk til både professionelle og gør-det-selv-opgaver, hvor der stilles krav til holdbarhed og funktion.
OBS! Produktet må ikke bruges på silikonekabler og skal altid anvendes i godt ventilerede områder. Undgå kontakt med gulve og skosåler for at minimere risiko for faldulykker.

