Udløbshus til Unidrain med lav indbygningshøjde og vandret udløb
Dette udløbshus fra Unidrain er udviklet til dig, der har brug for en effektiv løsning til linjeafløb, hvor pladsen er begrænset. Med en indbygningshøjde på kun 69 mm passer det særligt godt til renoveringsopgaver eller nye badeværelser, hvor lav byggehøjde er nødvendig.
Udløbshuset har en vandret udløbsretning på Ø50 mm og er fremstillet i robust grå plast. Den medfølgende vandlås kan tages op og skilles ad, så rengøring og vedligeholdelse bliver nemmere. Udløbshuset har en kapacitet på 0,54 liter pr. sekund og er godkendt efter EN1253-standarden, hvilket sikrer pålidelig funktion.
Fordele ved Unidrain udløbshus
- Ekstra lav indbygningshøjde: Ideelt til installationer med begrænset plads
- Optagelig vandlås: Gør rengøring og vedligeholdelse enkel
- Vendbar installation: Mulighed for at dreje udløbet 180° for fleksibel placering
- Pålidelig kapacitet: Gennemstrømning på 0,54 l/s
- EN1253 godkendt: Opfylder kravene til moderne installationer
Praktisk valg til moderne badeværelser
Udløbshuset passer til Unidrain ClassicLine og HighLine linjeafløb og kan anvendes sammen med flere forskellige linjearmaturer. En god løsning, hvis du ønsker en lav byggehøjde uden at gå på kompromis med funktion eller kvalitet.





