Selvvulkaniserende tape til krævende reparationer og tætning
Den selvvulkaniserende tape fra Tesa er en fleksibel og pålidelig løsning, når du har brug for hurtig tætning, isolering eller reparation under vanskelige forhold. Tapen hæfter kun til sig selv og kræver ikke klæbemiddel, hvilket gør den nem at bruge på både våde, olieglatte og snavsede overflader.
Tapen er ideel til både midlertidige og permanente reparationer, og den kan anvendes til alt fra elektrisk isolering af ledninger til forsegling af rør og beskyttelse af metalforbindelser. Den sorte udgave på 25 mm x 3 meter gør det let at følge arbejdet, og tapen kan bruges selv under vand. Den modstår temperaturer fra -60 °C til +260 °C, har høj dielektrisk styrke og tåler kontakt med olie, syrer, opløsningsmidler og saltvand.
Fordele ved den selvvulkaniserende tape
- Hæfter kun til sig selv: Ingen klæberester og nem fjernelse
- Vandtæt og trykfast: Skaber en tæt forsegling selv under vand
- Temperaturbestandig: Tåler ekstreme temperaturer fra -60 °C til +260 °C
- Fleksibel og stærk: Kan strækkes op til 450 % og tilpasses ujævne flader
- Modstandsdygtig: Tåler olie, syrer, opløsningsmidler, saltvand og UV
Praktisk tape til både el, VVS og marine brug
Tapen er velegnet til reparation af elektriske kabler, tætning af rør, bundtning og beskyttelse i motorrum eller til brug på både. Den er også nyttig i situationer, hvor traditionelle tape-løsninger ikke holder. Bemærk, at tapen ikke bør bruges til drikkevandsinstallationer.










