Intern snegl til træpillefyr – stabil drift til Scotte og Woody
Denne interne snegl er udviklet til træpillefyr og passer til både Scotte og Woody modeller med en effekt på 10 til 30 kW. Sneglen har en diameter på 50 mm og er beregnet til at transportere træpiller fra magasinet ind til brændzonen, så du sikrer en jævn og kontrolleret forbrænding i anlægget.
Den er kompatibel med gearmotorer med 60×60 mm tilslutning, typisk Linix YN60, og anvendes som original reservedel i NBE-systemer. Det gør den velegnet til dig, der ønsker en stabil og driftssikker løsning til dit træpillefyr.
Fordele ved denne interne snegl
- Passer til Scotte og Woody: Udviklet til pillefyr med 10-30 kW
- Effektiv brændselsindføring: Transporterer træpiller sikkert ind i brændzonen
- Original reservedel: Sikrer optimal kompatibilitet og funktion
- Nem montering: Passer til 60×60 mm gearmotor
- Stabil drift: Bidrager til jævn forbrænding i træpilleanlægget
Enkel løsning til vedligeholdelse af pillefyr
Med denne interne snegl får du en reservedel, der er nem at udskifte og som sikrer, at dit træpillefyr fungerer optimalt. Sneglen er designet til at arbejde sammen med det eksisterende system og bidrager til en ensartet indføring af træpiller.

