Per 17. december er vvs-eksperten.dk overgået til ny ejer. Har du spørgsmål til ordrer fra før det? Klik her!

Plastmo bøjning 70 grader / Ø 75 mm, stål plus
Mest solgte lige nu

Plastmo bøjning 70 grader / Ø 75 mm, stål plus

Varenummer: 275664040
  • Effektiv korrosionsbeskyttelse med magnesium, aluminium og zink
  • Selvhelende overflade for længere holdbarhed
  • Passer til alle 75 mm nedløbsrør og tudstykker
  • Robust 0,7 mm stål sikrer stabilitet
Produktbeskrivelse

Bøjning til nedløbsrør i stål plus – 70° og 75 mm

Her får du en robust bøjning i stål plus, der bruges til at lede nedløbsrøret fra tagrenden ind til væggen. Bøjningen har en vinkel på 70 grader og passer til nedløbsrør med en diameter på 75 mm. Den indgår som en vigtig del af Plastmo Stål Plus tagrendesystemet, hvor du får styrke og holdbarhed i én løsning.

Bøjningen er fremstillet af 0,7 mm kvalitetsstål med en mat overflade, der består af magnesium, aluminium og zink. Denne kombination beskytter effektivt mod korrosion og gør, at bøjningen kan regenerere ved mindre ridser. Det anbefales altid at bruge to bøjninger pr. nedløb og beregne lidt ekstra rør til indsættelse mellem bøjningerne.

Fordele ved stål plus bøjningen

  • Effektiv korrosionsbeskyttelse: Mat overflade med magnesium, aluminium og zink
  • Lang levetid: Selvhelende egenskaber ved ridser og snit
  • Nem installation: Passer til alle 75 mm nedløbsrør og tudstykker
  • Robust kvalitet: 0,7 mm stål sikrer styrke og stabilitet
  • 35 års garanti: En løsning, der holder i mange år

Sådan anvender du bøjningen

Bøjningen bruges typisk som overgang mellem tudstykke og nedløbsrør, så du kan tilpasse røret fra udhænget og ind til væggen. Husk at anvende to bøjninger pr. nedløb og beregn lidt ekstra rør til indsættelse mellem dem for korrekt montering.

Specifikationer

Mærke

Plastmo

Materiale

Stål plus

Diameter

75 mm

Grad

70 °

Farve

Stål

Leverandørens varenummer

5654040

EAN nummer

5702756540407

Varenummer

275664040

Kontaktinformation på leverandøren