Oras Optima XL hÄndvaskarmatur med koldstart og prÊcis styring
Dette hÄndvaskarmatur i krom fra Oras Optima-serien er et praktisk valg til bÄde private og erhvervsmÊssige badevÊrelser. Armaturet er udstyret med koldstart-funktion, sÄ det starter altid med koldt vand i midterpositionen. Det bidrager til at begrÊnse energiforbruget og gÞr det nemt at styre temperaturen.
Med et enkelt greb fÄr du prÊcis regulering af bÄde vandmÊngde og temperatur, og den keramiske indsats sikrer en jÊvn betjening. Armaturet har en fast tud og er fremstillet i holdbart DZR-messing med blank, forkromet overflade, som er nem at holde ren. Produktet monteres let med fleksible tilslutningsslanger og passer til de fleste vaske.
Fordele ved Oras Optima XL hÄndvaskarmatur
- Koldstart-funktion: Starter automatisk med koldt vand for at spare energi
- Keramisk indsats: Giver prĂŠcis og stabil regulering af vandmĂŠngde og temperatur
- Holdbart materiale: Fremstillet i DZR-messing med blank, forkromet overflade
- Nem installation: Fleksible tilslutningsslanger og standard montering
- Vandbesparende: Maks. 5 liter/minut ved 3 bar
Enkel og funktionel lĂžsning til badevĂŠrelset
HÄndvaskarmaturet passer til bÄde smÄ og store badevÊrelser, hvor der Þnskes en brugervenlig lÞsning med lang holdbarhed. Armaturet har indbygget kontraventil og smudsfilter for ekstra sikkerhed og ren vandstrÞm.
BemĂŠrk: Bundventil medfĂžlger ikke og skal tilkĂžbes separat.









