Stærk og alsidig hybridlim til krævende opgaver
Loctite HY 4070 hybridlim er en 2-komponent lim i gelform, der sikrer hurtig og stærk fastgørelse på både metal, plast og gummi. Den er velegnet til opgaver, hvor du har brug for en hurtig hærdning, og hvor limen skal kunne fylde sprækker op til 5 mm.
Limen er gennemsigtig til svagt gullig og har en gelkonsistens, der gør den nem at arbejde med – også på lodrette flader, hvor du vil undgå dryp. Den er udviklet til at modstå både temperaturudsving og fugt, så du får en holdbar løsning, selv under krævende forhold.
Fordele ved Loctite HY 4070 hybridlim
- Hurtig hærdning: Opnår styrke på ned til 60 sekunder
- Gel-konsistens: Løber ikke på lodrette overflader
- Velegnet til mange materialer: Fungerer på metal, plast, gummi og sandblæste overflader
- Fylder sprækker: Kan bruges i samlinger op til 5 mm
- Temperatur- og fugtbestandig: Holder til både kolde og varme miljøer
Nem og fleksibel i brug
Loctite HY 4070 hybridlim er let at dosere og blande, så du hurtigt kan komme videre med dit projekt. Limen hærder ved stuetemperatur og opnår op til 50 % af sin endelige styrke på 1-3 timer afhængigt af materialet. Den egner sig til både reparationer og montageopgaver, hvor der kræves ekstra styrke og modstandsdygtighed.
Høj styrke og pålidelig vedhæftning
Limen giver en stærk samling med høj træk- og skråstyrke på forskellige materialer. Den er særligt velegnet til opgaver, hvor samlingen skal kunne tåle både belastning, fugt og temperaturer fra -40°C til 100°C – i nogle tilfælde op til 150°C. Det gør den brugbar til både indendørs og udendørs opgaver.
Vælg en lim, der holder til det meste
Med Loctite HY 4070 hybridlim får du en alsidig løsning, der kombinerer hurtig hærdning med høj styrke og nem påføring. Den er ideel til dig, der ønsker et pålideligt resultat på tværs af forskellige materialer og applikationer.
OBS: Ved kontakt med hud eller øjne, vask straks med vand og sæbe. Anbefales at anvende passende doseringsudstyr for bedste resultat.





