Modernisering af stikkontakt â nem opgradering med LK Opus 74 mellemplade
LK Opus 74 mellemplade for stikkontakt, 2 modul, lysegrÄ gÞr det nemt at udskifte eller opgradere Êldre LK-installationer til nyere standard. Produktet er designet, sÄ du uden omfattende Êndringer kan montere Opus 74-afbrydere eller stikkontakter direkte oven pÄ eksisterende dÄser, typisk i boliger eller bygninger med tidligere planforsÊnkede stikkontakter.
Mellempladen er velegnet til bÄde indendÞrs og udendÞrs brug, da den har en IP44-klassificering. Det betyder, at installationen fÄr en stÞv- og vandtÊt lÞsning, nÄr den bruges sammen med en kompatibel Opus 74 indsats. VÊlg denne mellemplade, hvis du Þnsker en praktisk vej til opgradering, uden at skulle udskifte hele den bagvedliggende installation.
Fordele ved LK Opus 74 mellemplade
- Nem opdatering af Êldre installationer: gÞr det muligt at bruge nutidigt Opus 74-udstyr pÄ eksisterende dÄser
- Egnet til udendÞrs brug: IP44-klassificeringen beskytter mod stÞv og vand, nÄr korrekt monteret
- Kompatibel med 2-modul Opus 74: sikrer korrekt pasform til pladser med dobbelte indsatsbehov
- Disktret lysegrÄ finish: matcher moderne installationsmateriel og behov for neutral Êstetik
Installation og kompatibilitet ved udskiftning
Mellempladen benyttes, nÄr du vil erstatte en gammel, planforsÊnket stikkontakt med en Opus 74-afbryder eller stikkontakt uden at Êndre dÄsen. Pladen tilpasses direkte til Êldre installationer i boligen og giver en enkel overgang til det nye materiel.
For at opnÄ korrekt tÊthed og driftssikkerhed skal mellempladen anvendes med en original Opus 74 indsats. Installer altid i overensstemmelse med gÊldende regler og eftersyn, isÊr hvis placeringen er udendÞrs.
Holdbarhed og anvendelsesomrÄde
Den solide kvalitet i LK Opus 74 mellemplade giver en stabil og vedvarende lÞsning, der holder til boligens hverdag. IP44-klassificeringen sikrer, at mellempladen kan benyttes i vÄdrum, bryggers og udendÞrs installationer uden ekstra beskyttelse.
BemÊrk, at produktet leveres som en mellemplade og skal bruges sammen med Opus 74 indsats og front, alt efter hvilket materiel der Þnskes monteret pÄ pladsen.




