Kuglehane med aftap, 3/4"
God pris

Kuglehane med aftap, 3/4"

Varenummer: 930239764
  • Indvendigt gevind for nem montering
  • Effektiv aftapningsfunktion
  • Robust messingkonstruktion
  • Højt flow med fuldt gennemløb
112,-
Førpris 113,-
Lev. omkostninger tillægges
Produktbeskrivelse

Kuglehane med aftap og robust messingkonstruktion til VVS-installationer

Her får du en kuglehane med aftap, der er velegnet til både drikkevand, varme- og køleanlæg. Kuglehanen har indvendigt gevind (muffe/muffe) og et praktisk greb, som gør det nemt at åbne og lukke for vandet. Den er fremstillet i messing med forniklet overflade, hvilket beskytter mod korrosion og sikrer lang levetid.

Kuglehanen har en dimension på 3/4" og fuldt gennemløb, så du opnår høj flowkapacitet i installationen. Aftapningsfunktionen gør det let at tømme systemet for vand uden spild, og den kan monteres på begge sider af ventilen. Konstruktionen er kraftig, så den kan modstå et højt tryk – op til 30 bar ved 100°C og 10 bar ved 150°C.

Fordele ved denne kuglehane

  • Indvendigt gevind (muffe/muffe): Gør den nem at montere på standard rør
  • Effektiv aftap: Praktisk løsning til tømning af anlæg uden spild
  • Robust messing: Tåler højt tryk og beskytter mod korrosion
  • Højt flow: Fuldt gennemløb sikrer god kapacitet
  • Nem betjening: Greb eller håndtag for let åbning og lukning

En kuglehane til mange formål

Kuglehanen passer til både private og professionelle VVS-løsninger, hvor der stilles krav til holdbarhed og funktion. Den er særligt velegnet til installationer, hvor der er behov for nem aftapning og høj driftssikkerhed.

Specifikationer

Samling

Muffe

Dimension

3/4 "

Greb

Greb

Produceret i

Danmark

Leverandørens varenummer

930239764

Kontaktinformation på leverandøren