Robust gummikabel til el-installation – 2x1,5 mm², 100 meter
Mangler du et sikkert og fleksibelt kabel til tilslutning af maskiner og værktøj? Denne rulle gummikabel med to ledere på 1,5 mm² hver er velegnet til både indendørs og udendørs brug, hvor der kræves pålidelig strømforsyning. Kablet kan bruges til motorer, pumper og midlertidige installationer.
Med sin slidstærke sorte kappe er kablet olie- og fedtresistent, hvilket giver lang levetid på udsatte steder. Længden på 100 meter gør det let at nå større afstande eller flere arbejdsområder uden samlinger.
Fordele ved H07RN-F gummikabel
- Fleksibel håndtering: nemt at lægge, også hvor pladsen er trang
- Olie- og fedtresistent kappe: modstår udfordringer fra værksteds- og industrimiljøer
- Velegnet til udendørs brug: tåler fugt og varierende temperaturer
- Lang rulle på 100 meter: minimerer behov for samlinger eller forlængelser
Konstruktion og farvekode
Kablet har to ledere på hver 1,5 mm², med tydelig isolering i blå og brun farve. Dette letter korrekt tilslutning og fejlsøgning.
Den sorte ydre kappe beskytter lederne effektivt mod mekaniske påvirkninger og kemikalier.
Anvendelse i el-installationer
Kablet er egnet til tilslutning af el-værktøj, mindre motorer, pumper og til mobile eller midlertidige installationer.
Kan anvendes både i private hjem og erhverv, hvor der stilles krav til modstandsdygtighed og fleksibilitet.
