Rottespærre til afløb, Ø110 mm – effektiv sikring mod rotter
Med denne rottespærre til montering i afløb på Ø110 mm får du en enkel løsning til at forhindre rotter i at trænge op gennem kloaksystemet. Den er velegnet til brug i regnvands- og overfladevandssystemer, for eksempel ved tagrender og tagnedløbsbrønde.
Rottespærren er konstrueret til montering på lodrette MA-stammer og passer til Gustavsbergs MA-system med støbejernsrør. Bemærk, at produktet ikke er VA-godkendt og derfor kun må anvendes i installationer, hvor der ikke stilles krav om VA-godkendelse – typisk i sekundære afløb, hvor der ikke håndteres spildevand fra toilet eller håndvask.
Fordele ved denne rottespærre
- Effektiv barriere: Forhindrer rotter i at komme op gennem kloakken
- Passer til MA-system: Designet til Ø110 mm støbejernsrør
- Let at montere: Monteres på lodret stamme med min. 1,5 m faldhøjde
- Velegnet til regnvandsafløb: Ideel til tagrender og tagnedløbsbrønde
- Kun til sekundære formål: Må ikke bruges til spildevand eller hvor VA-godkendelse kræves
Praktisk løsning til regnvandsinstallationer
Rottespærren er et godt valg til dig, der vil beskytte regnvandsafløb mod rotter, uden at gå på kompromis med funktionaliteten. Den er beregnet til brug i systemer, hvor der ikke håndteres husspildevand, og hvor godkendelseskrav ikke gælder.
OBS: Rottespærren må ikke anvendes i afløb med tilslutning til toilet eller håndvask. Den er kun egnet til installationer, hvor VA-godkendelse ikke er påkrævet.

