Geberit Mapress 90° vinkel med nippel til varmeanlæg – sikker og effektiv samling
Geberit Mapress 90° vinkel i forzinket stål med nippel er udviklet til pålidelige samlinger i varmeanlæg, hvor korrekt presning er afgørende for et tæt og holdbart resultat. Denne vinkel har en diameter på 15 mm og et udvendigt gevind på 1/2", hvilket gør den velegnet til installationer, hvor der kræves præcis tilslutning og styrke.
Vinklen er egnet til både lukkede varmeanlæg, kølevand, fjernvarme, sprinkleranlæg og trykluft. Den udvendige forzinkning beskytter mod korrosion, mens presseindikatoren sikrer, at du tydeligt kan se, om samlingen er korrekt udført. Tætningsringen i CIIR-sort gummi giver yderligere sikkerhed for en tæt forbindelse.
Fordele ved Geberit Mapress vinkel
- Pålidelig tæthed: Presseindikator og CIIR-tætningsring minimerer risikoen for utætheder
- Robust materiale: Ulegeret stål med galvanisk forzinkning for lang levetid
- Bredt anvendelsesområde: Velegnet til varme, køling, sprinkler og trykluft
- Nem installation: Pressemuffe med beskyttelsesprop og tydelig presseindikator
- Systemkompatibel: Indgår som del af Geberit Mapress presfittingsystemet
Funktioner, der gør arbejdet lettere
Vinklen har en vinkel på 90° og en diameter på 15 mm med udvendigt gevind på 1/2", hvilket giver fleksible muligheder for rørføring i tekniske installationer. Presseindikatoren hjælper dig med at kontrollere, at samlingen er korrekt udført, og den sorte CIIR-tætningsring sikrer en tæt samling uden lækager. Den udvendige forzinkning beskytter stålet, så vinklen holder i mange år – også i krævende miljøer.
Velegnet til mange typer anlæg
Geberit Mapress vinklen er godkendt til brug i anlæg med kølevand, centralvarmevand, sprinkler, slukningsvand og trykluft. Den kan anvendes i både tekniske installationer og industrielle sammenhænge, hvor der stilles krav til driftssikkerhed og holdbarhed.
Få styr på samlingen og undgå fejl
Med presseindikatoren og den gennemtestede CIIR-tætningsring får du en løsning, hvor det er let at sikre korrekt montering. Den udvendige forzinkning beskytter mod rust, og vinklen er klar til brug i både nye og eksisterende anlæg.
Klar til installation
Husk at bruge egnede presbakker med M-profil og at tilskære røret korrekt, så O-ringen ikke beskadiges ved montering. Geberit Mapress vinklen passer til resten af Mapress-systemet og giver dig en sikker og effektiv løsning til dit projekt.






