Damixa Silhouet Pro køkkenarmatur, børstet kobber
Få tilbage på lager
God pris

Damixa Silhouet Pro køkkenarmatur, børstet kobber

Varenummer: 705761797
25 produktanmeldelser
Produktbeskrivelse

Industrielt design med professionel funktionalitet

Med denne Silhouet Pro køkkenvandhane i børstet kobber får du et praktisk og moderne armatur, der gør hverdagen lettere i køkkenet. Den fleksible og svingbare tud gør det nemt at komme rundt i alle hjørner af vasken, så du let kan skylle op eller fylde store gryder og fade.

Vandstrålen kan vinkles, og med knappen foran kan du aktivere en brusestråle, så du kan skifte mellem en almindelig vandstråle og en kraftigere med brusefunktion. Den indbyggede kold-start funktion hjælper med at begrænse forbruget af varmt vand.

Smarte, funktionelle fordele:

  • Svingbar, fleksibel tud
  • Omskiftelig vandstråle
  • Kold-start funktion
  • Rub-Clean perlator

En køkkenvandhane med lavt forbrug og nem vedligeholdelse

Armaturet har kold-start, så det kun giver koldt vand, når grebet åbnes i midterstillet position. Funktionen nedsætter forbruget af det varme vand og sparer på energien. Kalker tuden en lille smule til, er perlatorens fleksible gummioverflade nem at gnubbe fri for kalk med en finger.

Skandinavisk og tidløst design med Silhouet

Med vandhanen som en funktionel brugsgenstand, der også anvendes som et designelement i det moderne hjem, har det prisvindende danske designfirma Halskov & Dalsgaard Design i samarbejde med Damixa skabt Silhouet serien. Det slanke og rene udtryk i børstet kobber passer flot ind i både dagens og morgendagens køkken, mens det samtidig danner et skandinavisk og indbydende look i kompromisløs kvalitet.

Styr på installation og brug

Armaturet monteres nemt med de medfølgende fleksible slanger og passer til standard køkkenvaske. Det er velegnet til både bord- og vaskmontering og har en samlet højde på 423 mm. Silhouet Pro kombinerer funktionalitet med et tidløst design, så du får en løsning, der holder i længden.

Har du spørgsmål til dette produkt?
Specifikationer

Mærke

Damixa

Betjening

1-grebs

Montering

Bord/Vask

Farve

Kobber

Overflade

Børstet, PVD

Materiale

Messing

Koldstart

Ja

Udtrækstud

Nej

Tudform

Fleksibel tud

Svingbar

Ja

Tilslutningsform

Flexslanger med 3/8" omløbere

Armaturhøjde

423 mm

Forbrug pr. minut (3 bar)

8 l

Vandbesparende

Ja

Serie

Silhouet

Leverandørens varenummer

741288700

EAN nummer

5708516832638

Varenummer

705761797

Kontaktinformation på leverandøren
Produktanmeldelser
Det mener vores kunder om produktet
4.7 Baseret på 25 anmeldelser
Anmeld dette produkt
Variant: Krom
Fint amatur, tilslutningsslangerne kunne dog godt have været 5 cm længere, men er det ikke altid sådan? Håber det sorte gummi holder, og ikke bliver træls med tiden.
Alex
1. juni 2026
Variant: Mat sort
Mega lækker vandhane
Annemette&Flemming
14. marts 2026
Variant: Børstet mesing
Meget elegant og fuldt funktionel, - perfekt i vores åbne køkken landskab
Lasse
12. januar 2026
Variant: Krom
Jeg er meget glad for mit valg af vandhane, den fungerer perfekt.
Lykke
13. december 2025
Variant: Krom
Til prisen er det et godt produkt. Fornuftig kvalitet, nemt at montere og god funktion. Brugsanvisningen kræver lidt fantasi...
Jesper
20. september 2025
Variant: Krom
Virker perfekt, flot køkkenarmstur God service, kort levering fra Billig vvs
Dorthe
28. maj 2025
Variant: Krom
Det er en fantastisk vandhane med brus duper godt
helle
22. juni 2024
Variant: Mat sort
Dejlig vandhane,som jeg har ønsket mig.
Lisbeth
1. juni 2024
Variant: Krom
gode priser, og fornuftig leveringstid
søren
20. april 2024
Variant: Krom
Det er sk… flot og dejligt nem at montere
Klipoteket
16. december 2023
Indlæs flere
Udforsk mere
En genvej til det, du søger