Bosch 60/100 mm kedel aftræksadapter
Få tilbage på lager

Bosch 60/100 mm kedel aftræksadapter

Varenummer: 342142520
  • Nem og sikker montering
  • Original Bosch-komponent
  • Passer til DN60/100 koaksiale rør
  • Testet for tæthed og funktion
Produktbeskrivelse

Pålidelig tilslutning med Bosch 60/100 mm aftræksadapter til kedel

Med denne Bosch aftræksadapter får du en enkel og effektiv løsning til at forbinde din væghængte gaskedel til et balanceret aftrækssystem. Adapteren er udviklet til Bosch Condens-serien og andre tilsvarende kedler, hvor der kræves en sikker og tæt forbindelse mellem kedlens røggasstuds og det koaksiale aftræksrør.

Adapteren er fremstillet i en kombination af metal og plast og er designet til at passe til rør med en indvendig diameter på 60 mm og en udvendig diameter på 100 mm. Den lige konstruktion gør det let at montere adapteren direkte på kedlens udgang, så du hurtigt kan etablere et stabilt og tæt aftræk. Adapteren måler cirka 75 mm i højden og 180 mm i længden, hvilket gør den velegnet til både vandret og lodret installation.

Fordele ved Bosch aftræksadapter

  • Nem installation: Lige konstruktion for hurtig og sikker montering
  • Original Bosch-komponent: Sikrer optimal pasform og driftssikkerhed
  • Tæthedstestet: Udviklet og testet for at sikre korrekt tryktab og tæthed
  • Passer til DN60/100 systemer: Tilsluttes direkte til koaksiale rør
  • Pålidelig drift: Udviklet til kedler op til 50 kW

Designet til Bosch kedler og balanceret aftræk

Adapteren er optimeret til brug sammen med Bosch væghængte kondenserende gaskedler. Den sikrer, at røggassen ledes sikkert væk fra kedlen, og at systemet lever op til gældende standarder for tæthed og funktion. Dette bidrager til en stabil og effektiv drift af dit varmeanlæg.

Stabil og holdbar konstruktion

Den robuste kombination af metal og plast giver adapteren en lang holdbarhed og modstandsdygtighed over for både temperaturpåvirkninger og mekanisk belastning. Dette gør den velegnet til både nyinstallation og udskiftning i eksisterende anlæg.

Få en sikker løsning til dit aftrækssystem

Med Bosch aftræksadapteren får du en komponent, der er udviklet og testet til at matche kravene i moderne varmesystemer. Den er CE-mærket og lever op til kravene for sikker og effektiv drift.

OBS: Adapteren skal monteres i henhold til Bosch’ installationsvejledning. Vær opmærksom på, at denne model er lige – ikke bøjet – og kun passer til koaksiale aftrækssystemer med dimensionen 60/100 mm.

Specifikationer

Mærke

Bosch

Produceret i

Europa

Leverandørens varenummer

7738112636

EAN nummer

4057749743121

Varenummer

342142520

Kontaktinformation på leverandøren