Kuglehane i vinkel med 1/2" nippel – fleksibel afspærring til installationer
Her får du en vinkel kuglehane med 1/2" nippel i begge ender, som er velegnet til afspærring på vandinstallationer i hjemmet. Kuglehanen er lavet i forkromet messing og leveres med roset, så du får en pæn afslutning mod væggen.
Ventilen har et krom betjeningshåndtag og en indbygget kontraventil, der beskytter mod tilbagestrømning. Den kan monteres i begge retninger, hvilket gør den nem at tilpasse til forskellige opgaver – typisk under håndvask, toilet eller ved mindre tapsteder. Kuglehanen er kendt for sin driftssikkerhed og kræver kun minimal vedligeholdelse.
Fordele ved kuglehanen
- Vinkelmodel: Giver nem adgang i trange installationer
- Indbygget kontraventil: Sikrer mod tilbagestrømning
- Roset medfølger: Pæn afslutning mod væg eller armatur
- Kan monteres begge veje: Fleksibel tilpasning ved installation
- Lavt vedligehold: Driftssikker løsning med lang levetid
Praktisk løsning til vandinstallationer
Kuglehanen passer til både drikkevand, varme- og køleanlæg, og er et sikkert valg til afspærring på mindre installationer. Den er produceret i Danmark og vejer ca. 0,2 kg, hvilket gør den robust og nem at håndtere.

