Eltænder til Atmos A25 og A45 træpillebrænder – sikrer stabil optænding
Med denne eltænder får du en pålidelig løsning til automatisk optænding i din Atmos A25 eller A45 træpillebrænder. Eltænderen er udviklet som originalt tilbehør og spiller en central rolle i brænderens automatiske start- og slukfunktion, hvor den elektroniske styring aktiverer eltænderne efter behov.
Eltænderen anvendes til udskiftning, hvis du oplever problemer med optændingen eller ustabil drift. Hver brænder er konstrueret med to ens eltændere, som tilsammen leverer en samlet effekt på ca. 1042 watt under opstart. En enkelt eltænder yder ca. 522 watt. Produktet er let at udskifte og sikrer, at din træpillebrænder fortsat tænder hurtigt og problemfrit, så du undgår unødvendige driftsstop.
Fordele ved eltænder til Atmos træpillebrænder
- Original reservedel: Udviklet specifikt til Atmos A25 og A45
- Pålidelig optænding: Sikrer hurtig og stabil tænding af træpiller
- Automatisk styring: Arbejder sammen med brænderens elektronik
- Nem udskiftning: Kan skiftes uden specialværktøj
- To stk. pr. brænder: Husk, at der skal bruges to eltændere til én brænder
Sådan får du stabil drift med din træpillebrænder
En velfungerende eltænder er afgørende for at opretholde en effektiv og problemfri optænding i Atmos træpillebrændere. Udskift eltænderne, hvis du oplever fejl eller ustabilitet, så du undgår driftsstop og får optimal ydelse fra din brænder.
OBS: For at brænderen fungerer korrekt, skal begge eltændere være intakte og ens. Produktet passer kun til Atmos A25 og A45 træpillebrændere.

