Reduktionsindlæg til sikker samling af rør i flere materialer
Dette reduktionsindlæg på 40 x 25 mm fra Isiflo gør det nemt at tilpasse rørdimensioner, når du samler PEX-, PVC- eller PE-rør i koldtvandsinstallationer. Indlægget er fremstillet i afzinkningsbestandig messing og leveres med en EPDM O-ring, der sørger for en tæt og holdbar samling – uden behov for ekstra pakninger.
Indlægget er klassificeret til trykklasse PN16 og kan klare op til 16 bar ved 20°C. Det egner sig til både drikkevands- og installationsopgaver, og kan også bruges til gas, olie, benzin/diesel og trykluft, hvis du vælger det rette gaskit. For PEX-rør skal der anvendes støttebøsning for at opnå korrekt tæthed.
Fordele ved Isiflo reduktionsindlæg
- Reducerer rørdimensioner: Tilpasser nemt fra 40 mm til 25 mm
- Fleksibel anvendelse: Passer til PEX-, PVC- og PE-rør
- Holdbart materiale: Fremstillet i afzinkningsbestandig messing
- Tæt samling: EPDM O-ring sikrer en pålidelig forbindelse
- Godkendt til drikkevand: Opfylder relevante standarder for installation
Nem installation og bredt anvendelsesområde
Indlægget passer til både nye og eksisterende VVS-løsninger, hvor der er behov for at samle rør med forskellige diametre. Det er let at montere – husk blot at bruge støttebøsning til PEX-rør og det nødvendige gaskit til gas- eller olieinstallationer.

