Praktisk udløbshus til hjørneafløb med vandret udløb
Dette udløbshus er udviklet til dig, der skal etablere et effektivt afløb i brusenichen eller andre vådrum, hvor afløbet er placeret i hjørnet. Med en udløbsdiameter på 50 mm og vandret udløb får du en løsning, der gør det nemt at tilslutte til standard afløbsrør.
Den indbyggede vandlås kan både tages op og skilles ad, hvilket gør rengøring og vedligeholdelse enkel. Udløbshuset er fremstillet i plast (PP), kan drejes for fleksibel montering og leveres med glidemiddel til gummipakninger. Det passer til Unidrain hjørneafløb og er velegnet, hvor der ønskes nem adgang og sikker vandafledning.
Fordele ved udløbshuset
- Nem rengøring: Vandlåsen kan tages op og skilles ad
- Fleksibel montering: Kan drejes for lettere rørføring
- Effektiv vandafledning: Håndterer op til 0,8 l/s
- Holdbart materiale: Fremstillet i robust PP plast
- Komplet løsning: Inkluderer glidemiddel til pakninger
Velegnet til Unidrain hjørneafløb
Dette udløbshus er designet til Unidrain hjørneafløb og passer til armaturer fra samme serie. Det er en praktisk reservedel, når du ønsker en pålidelig og brugervenlig løsning til badeværelset.




